Japonsko

Kami

Vysvětlení pojmu kami ze štětce učence Motoori Norinagy žijícího v osmnáctém století.

Hora Fuji
Hora Fuji je jedním z kami.

Stále ještě nerozumím významu pojmu kami. Pokud hovoříme obecně, dalo by se říci, že kami označuje na prvním místě božstva nebes a země, která se objevují ve starých záznamech, a rovněž označuje duchy ve svatyních, kde byla božstva uctívána.

Je skoro nezbytné říci, že termín obsahuje i lidské bytosti. Rovněž obsahuje takové objekty jako jsou ptáci, zvířata, stromy rostliny, moře, hory a tak dále. Kdysi dávno cokoli, co nebylo naprosto běžné, nebo to, co bylo obdařeno nadpřirozenou silou, případně to, co vzbuzovalo úžas, bývalo nazýváno kami. Tato výjimečnost se nevztahuje pouze k převaze ušlechtilosti, dobroty nebo záslužných skutků. Ďábelské a záhadné věci, pokud jsou mimořádné a strašlivé, se nazývají kami. Není pochopitelně třeba dodávat, že mezi lidské bytosti zvané kami se počítají následující generace posvátných císařů. Fakt, že císařové bývají někdy nazýváni také vzdálení kami, vychází z hlediska obyčejných lidí: Vždyť přeci císařové žijí v odloučeném prostředí, majestátně a těší se velké úctě. V menším měřítku najdeme dnes stejně tak jako za starých časů lidské bytosti zvané kami. I když nejsou uznávány po celé zemi, každá provincie, každá vesnice, každá rodina má lidské bytosti, které považuje za kami mající vlastní přesné postavení. Kami z mytologického období byly z valné části lidské bytosti tehdejší doby, a protože lidé tehdejší doby byli všichni kami, nazývá se dané období věkem kami.

Zdroj: R.H.P. Mason & J.G. Caiger - Dějiny Japonska

Některá japonská kami: Amaterasu Ómikami, japonský císař, vodopád Nači v prefektuře Wakajama, hora Fuji, skřítci tengu, démoni oni...

Japonsko

Japonsko


Japonsko